IMM: Jsme stále rozvíjející se entita

Už je to nějaký ten pátek, kdy se na brněnské klubové scéně zformovala grupa kolem projektu IMM, který má velké plány a ambice, ale jde si za vším postupným vývojem a jeho popularita s každou jejich nocí a eventem roste. Pojďme se tedy v následujícím rozhovoru s touto povedenou a energickou partou dozvědět více.

Vyrys: Zdravím, pánové, jak se máte? Na začátek máte možnost se představit, prosím.

IMM: Ahoj, zdravíme všechny čtenáře rave.cz! Je nám ctí dělat tento rozhovor s takhle legendární platformou, díky za to! Tady IMM, skupina tří kamarádů, které spojuje vášeň pro tvrdší, energické a undergroundovější žánry elektronické hudby! Trojice se tedy skládá ze zakladatele FRAIT (Robert Frait), RedDevil (Milan Švidroň) a AbsoN (Lukáš Absolon). Alright, tak pojďme na to!

Na Facebookové stránce se píše, že IMM je “multidisciplinární kreativní projekt, který dává možnost talentům jakéhokoliv odvětví se rozvíjet.” Co přesně si pod tím představit?

Yes, projekt IMM je v podstatě stále rozvíjející se entita, do které každou chvíli přistupují nové divize a směry (kam se jako celek posouváme). Jedna z myšlenek do budoucna je pracovat na jednotlivých divizích více a rozšiřovat tak pole působnosti projektu jako takového. Teď máte nejvíce možnost vidět divizi “IMMmusic”, pod kterou spadá náš event IMMrave, chystáme ale ovšem i IMMphoto, IMMfilm, IMMmarketing, ale třeba také IMMclothing a další. V budoucnu by to měl být takový ekosystém, ve kterém si člověk najde to své. Pokud někoho ze čtenářů zajímá něco, v čem by se chtěl dál rozvíjet, ať se nám klidně ozve na IG (@immmovement) se zprávou “MÁM NÁPAD”.

Jak už dlouho tento projekt v Brně funguje? Proč, kde a jak to vlastně celé začalo?

Projekt IMM vlastně funguje cca od roku 2020, kdy jsme udělali první společnou akci na Melodce, (kde jsme hráli my 3 z IMM, v té době ještě každý pod svým jménem zvlášť a dále pak Lukoliinoo, Filip Gehringer, Dominik Weiss a NINE SEVEN), která se opravdu vydařila a dalo nám to energii a odhodlání v tom pokračovat. Pořádali jsme i ve spolupráci s Eden34 (Tina Pham List) a Aloha Tiki Bar (Petr Vodák) takové privátní akce, dělali jsme venkovní akce, dokonce i akci na parníku a podobně. Nicméně pak nám do toho hodil vidle trochu covid, takže aktivně je projekt naživu od začátku roku 2022. Začali jsme prvně trochu nelegálně v bývalém klubu Vibe (zdravíme Saddana, Mishu, AD:HD a Wolfa) a potom 18.02. to vlastně celé začalo v Exit Clubu Brno, kde vznikl oficiálně první IMMrave a kde působíme doteď. Chtěli bychom tímto poděkovat Patrikovi a Ondrovi (Exit/Enter Club Brno) za tu možnost ukázat lidem, co v nás je. 

FRAIT: Jinak prapůvod tohoto projektu nezačal vlastně jako projekt orientovaný na hudbu, ale na oblečení. V rámci třetího ročníku obchodní akademie jsem si měl vymyslet nějakou cvičnou firmu. V té době jsem měl možnost prodávat věci značky Meatfly a Nugget se slevou a na rozdílu profitovat, tak jsem si řekl, že proč bych si sám nemohl udělat vlastní značku oblečení. A to se pak taky stalo. Udělali jsme s tehdejším týmem pár limitovaných kousků oblečení a to ve mně odstartovalo vůbec tu první myšlenku něco tvořit a zakládat projekt. Takže prvně bylo IMM vlastně IMMclothing.

FRAIT: Co se týče ještě nějaké historie, a to dávné až pradávné, tak já jsem vystupoval v 15 letech ještě s kamarádem Tomášem Kocourkem jako duo názvem Rookie Rob & Tommy Cavello. To byl start celé kariéry. A začínali jsme zrovna v tehdejším “Abajo”, teď Exit Clubu Brno, takže mě to do Exitu táhne odjakživa.

Proč vlastně IMM, má tato zkratka nějaký význam? Jak se to vlastně správně vyslovuje?

Teď to bude vlastně poprvé, kdy to takhle vysvětlíme i širšímu okruhu lidí. Jde tedy o první 3 písmena anglického slova IMMortals, takže česky ~ nesmrtelní. V podstatě jde o to, že jsme všichni tady na tomto světě jen určitou dobu a je jen na nás, jak si nás (a jestli vůbec) budou lidi pamatovat. A hlavně jestli ve zlém nebo dobrém.

FRAIT: Celé to totiž vzniklo na počest mého dědečka. Když jsem byl mladší, tak mi všechno vycházelo, na co jsem se zaměřil, tak se mi splnilo. Ovšem pak pro mě přišla obrovská životní rána a takové urovnání do reálna, když nás právě můj děda opustil. Byl jsem z toho opravdu zničen, tak asi jako každý, kdo poprvé ztratí někoho blízkého. Nicméně pak mi došlo, že on tady vlastně pořád je, že ve mě bude žít navždy, kvůli tomu co ve mě zanechal, co pro mě znamenal, co za životní hodnoty mi předal, co mě naučil, co udělal pro rodinu a ostatní a jakým byl vlastně člověkem. Takže pro mě vlastně nikdy neodešel a bude žít navždy, bude ve mně nesmrtelný. A takhle to chceme brát i v projektu – chceme tady udělat něco, co bude v lidech žít navždy a proto ani my nikdy neumřeme!

A jinak vyslovuje se to buď česky [I-M-M] a nebo anglicky [Aj-Em-Em], žádný [IMIM] ani nic podobnýho.

Jací talenti a umělci jsou členy?

Tým prošel opravdu velkou restrukturalizací, historicky projektem prošlo zhruba 18 členů. Teď jsme aktivními členy pouze 3 a dáváme si velký pozor na to, koho mezi nás na “oficiálno” pustíme. V tuto chvíli nám to vyhovuje tak, jak to je. Nemáme ovšem problém navazovat externí spolupráce a potom, po delší vzájemné spokojenosti nového člena přibrat do týmu. Lidi se rozdělují na dva tábory. Ti, kteří energii rozdávají a ti, kteří energii vysávají. A my chceme, aby to v týmu energicky už jen proudilo a kolovalo.

Jak už bylo řečeno na začátku, výraznou disciplínou projektu je určitě taneční hudba, kterou prezentujete především na již zmíněné pravidelné noci IMM Rave v brněnském EXIT klubu. Je to tak, že pojmem Rave se u vás skrývá opět multižánrovost? Jaké styly mají na této noci šanci?

Ano, je to tak, že si zakládáme na tom, aby naše noc byla hudebně zajímavá a jiná oproti ostatnim akcím a eventům. Pracujeme teď více na audio-vizuální prezentaci projektu, takže se máte na co těšit. U nás se především preferuje basshouse/bassline, G-house, DnB a techno. Těmito čtyřmi žánry se prezentujeme. Jsme ale otevřeni i ostatním žánrům jako je techhouse, house, hardstyle, rap atd. Jinak jsme tady takoví průkopníci právě žánru bassline a i trochu jump-up, protože jsme měli tu možnost pořádat eventy se jmény jako je NuBass, 1997 a Macky Gee.

Každopádně je tato noc velmi úspěšná, takže v pátek 28. června vyměníte klub za nádherné prostředí hradu Špilberk a IMM Rave představíte jako open air. Na co se můžou návštěvníci těšit?

Ano, přesně tak, na hradě Špilberk budeme vystupovat uz potřetí, ale letos poprvé jako vystupující, co zakončují tento magický večer (tady je událost na Facebooku). Jsme moc rádi za tuto příležitost a už se nemůžeme dočkat! Děkujeme Patrikovi a celému týmu Exit Clubu Brno & Exit Events. Návštěvníci se mohou těšit na přední české DJe a producenty, jako Richard Reynolds, který vydal svůj track pod labelem Hardwella (Revealed) nebo Victor Tellagio, který vydává svoji tvorbu hlavně pod labelem Don Diabla (Hexagon). A žánrově se návštěvníci mohou těšit na techhouse, G-house, future house, basshouse/bassline, techno nebo DnB.

Jaké další akce vás čekají v nejbližších měsících a jaké máte plány s celým projektem do budoucna?

Další větší akce, co máme naplánované, jsou Rooftop na Zelném trhu v Brně a další velká akce bude v Boby Centru v Brně, kde se představí velká hvězda DnB scény, kterou ještě nemůžeme prozradit, ale bude to fakt velký! V Boby centru se taky představíme vůbec poprvé a moc se na to těšíme, protože akce v Boby bývají super. Mezi tím budou jinak samozřejmě naše stálice v Exitu v podobě IMMrave. Pracujeme taky hodně na networkingu a to jak u nás v ČR a SR, tak i ve světě. Chceme tady provést takovou revoluci elektronické hudby a na to potřebujeme velkou síť stejně smýšlejících lidí. Jinak asi nejvíc energie teď dáváme do připravovaného 3 trackového, ale 6 žánrového EP, které bude doprovozeno i videoklipy, ale o tom až třeba někdy příště!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *