Nikawyi Records: Děláme vše na koleně a učíme se za pochodu

Kryštof Sedlák je spolumajitelem labelu Nikawyi Records, který se specializuje na melodický organic & progressive deep house. Spolu s Chuckem Drtinou a Honzou Květoněm založil tento label v Praze v roce 2022. Nikawyi Records má na svém kontě již několik EP a singlů od domácích i zahraničních producentů a díky své kvalitě se etabloval jako významný hráč na scéně elektronické hudby.

Jaké to je vlastnit a starat se o pražský label Nikawyi Records, na to jsme se zeptali Kryštofa Sedláka v následujícím rozhovoru.

Kouzelná: Na začátek ráda prozradím, že jsi to byl vlastně Ty, kdo poprvé kontaktoval rave.cz. Myslím, že to bylo na Instagramu.  Jak ses vlastně o našem webu dozvěděl a co Tě přimělo k tomu nám napsat? Za toto Ti samozřejmě děkujeme.

Kryštof: Já sleduju rave.cz už hrozně dlouho 🙂 Pamatuju si vaše začátky a je úplně skvělý, že fungujete tak dlouho. Čtu si dodnes rozhovory a sleduju novinky, co se kde děje 🙂 Jednoduše jsem si říkal, že by bylo fajn, aby se o našem labelu dozvěděli i lidé z relevantních médií, tak jsem zkusil obeslat pár redakcí. Nečekal jsem tak rychlou a pozitivní odezvu, děkujeme moc za to!

Jak bys popsal svůj label Nikawyi Records?

Fungujeme zatím velmi krátce, začali jsme s klukama vydávat první singly na podzim roku 2022. Děláme vše na koleně a učíme se za pochodu, ale hrozně nás to baví. Bude to znít jako klišé, ale to byl vlastně i hlavní důvod založení labelu, abychom si mohli sami vydávat hudbu, která se nám líbí a kterou sami tvoříme. Od začátku se zaměřujeme na jemnější a melodický organický house, hodně nás ale baví i progresivnější a deepovější sound, občas zabrouzdáme až do melodic house či amapiano. No a tím, že organic house u nás nikdo nevydává, tak jsme se rozhodli do toho jít sami 🙂

Jaké jsou hlavní principy a cíle vašeho labelu?

Nejsme profesionálové, děláme vše DIY přístupem ve volném čase. Našim cílem je oslovit a podporovat producenty, kteří mají blízko k organickému house a blízkým stylům. Cílem je vytvořit komunitu, která si bude vzájemně pomáhat, spolupracovat mezi sebou a s dalšími labely i umělci. Chceme vytvořit platformu, která bude nejen o hudební tvorbě, ale i o hraní, experimentování s technologiemi (pozn. Chuck už finišuje svůj vlastní prototyp syntezátoru). Chceme primárně pomáhat se sdílením a propagací, nemáme žádné velké ambice, vše co vyděláme vracíme zpátky do vydávání a propagace.

Název vašeho labelu „Nikawyi“ zní velmi exoticky. Mohl bys nám přiblížit, co přesně tento název znamená a jak jste na něj přišli? 

Vymyslel to myslím Chuck. Hrozně se nám to líbí, protože to vypadá a zní dobře :)) Navíc je to název hvězdy, což mne pak inspirovalo k vytvoření našeho loga a brandu jako takového – jsme planeta Nikawyi, která brouzdá nekonečným vesmírem možností a hledá spřízněné duše v nekonečném kreativním prostoru 🙂

Nikawyi Records

Jak jsi už na začátku (nebo v Tvém e-mailu) zmínil, jsi spolumajitelem labelu společně s Chuckem Drtinou a Honzou Květoněm. Mohl bys nám prozradit, jak jste se vlastně vy tři seznámili a rozhodli se společně založit label?

Kluci se znali už dřív, oba hrají jako DJs a produkují hudbu poměrně dlouho. Honza Květoň vlastní ještě druhý label Stomp House Records a již dlouho má svoji rezidentní noc Organic, která se specializuje na organic a progressive deep house. Já jsem se nejprve upsal jako producent labelu Stomp House Records, kde jsem ho poznal. Byl to právě on, kdo přišel s myšlenkou založení labelu zaměřený na organic house. Do toho jsme vzali spřízněnou duši Chucka, který tuhle hudbu miluje 🙂 Pak to šlo hrozně rychle, Honza poradil jak se to dělá a já se pustil do založení labelu, vytvoření loga, no a za měsíc šel ven první singl (shodou okolností to byl můj singl The Trees).

Jaké jsou vaše role a odpovědnosti ve vedení labelu?

Já mám na starosti takový ty organizační věci, vydávání, marketing, komunikaci  a kreativu, kluci tím, že hrají a mají velký přehled, tak jsou více v roli A&R manažerů a kurátorů. Hlavní je, že nás to baví a je to pro nás opravdu jen koníček a snaha pomoci druhým.

Váš label se zaměřuje především na žánry organic a progressive house. Progressive house nám asi představovat nemusíš, ale co přesně znamená žánr organic house?

Organic house je takové rychlejší downtempo s typickými živými etnickými, indickými a blízkovýchodními perkusemi v kombinaci s atmosférickými, emotivními a hypnotizujícími melodickými plochami a specifickou náladou (původem vzešlo z akcí typu Burning Man). Klade důraz na bohaté, syté melodie a hluboké basové linky, které jsou často doplněny o přírodní zvuky, jako jsou šumění vody, šelest listí nebo zvuky lesních prostředí, což přidává „organický“ feeling. Tenhle styl je pro nás skvělý v tom, že lze využít k vytvoření uvolněné, ale zároveň energetické atmosféry, která má často blízko k progressive house, se kterou se to krásně kombinuje a mixuje se to skvěle dohromady. Rovněž je super, že takto čerpáme inspiraci z různých kulturních a etnických motivů, které začleňujeme do deep až progressive aranží. Tím se žánr otevírá experimentům s různými zvukovými texturami a rytmickými vzory, což skýtá nekonečné možnosti tvorby. Tahle hudba je ideální pro všechny, kdož hledají v taneční hudbě větší emocionální hloubku, ale zároveň chtějí něco, na co se dá ještě tancovat 🙂

Mezi nejznámější tváře labelu patří jeden ze spolumajitelů Chuck Drtina, který se specializuje na melodické a zasněné plochy, plné jemných organických beatů a perkusí s bublající basovou linkou. Je právě on tím, kdo určuje standardy pro umělce, kteří budou vydávat na vašem labelu?

Chuck je obrovský talent, který se jen tak nevidí. V Praze je legenda, říkají o něm, že se narodil se sluchátkama a USB kabelem místo pupeční šňůry 🙂 Jeho tvorba je specifická, jeho styl a hudba je opravdu na světové úrovni a my jsme hrozně rádi, že vydává i u nás. Navíc je velký nadšenec do technologií a jeho sen, na kterém ostatně již maká je postavit svůj vlastní syntezátor.  S Chuckem a Honzou máme vlastně všichni stejný přístup, chceme dělat zvuk a sound, který bude srovnatelný s tím, co vydávají podobné labely v zahraničí jako All Day I Dream, Anjuna, Forestrip či Katchuli z Mannheimu, to je třeba moje srdcovka 🙂

Chuck Drtina

Jak vlastně probíhá výběr a spolupráce s producenty? Kontaktují vás sami, nebo si je vyhledáváte na sociálních sítích a oslovujete vy je?

Začátky nebyly úplně snadné, hodně jsme oslovovali jiné producenty, nyní se ale situace obrací a již nás kontaktují producenti sami, využíváme nejčastěji SoundCloud, Label Radar, brouzdáme po Mixcloudu, Instagramu, těch zdrojů je strašně moc. Máme producenty z Argentiny, Itálie, Německa, Turecka a rozjednáno máme nyní i pár nových tváří z Čech. V Čechách je hrozně moc šikovných lidí, třeba Lukysh nebo chcete-li TrainTalks je neuvěřitelně talentovaný, Yannick z Říčan dělá rovněž skvělé věci. Elektronickou hudbu dělá stále více lidí, protože je to dnes snadno dostupné a o to těžší je pak vybrat něco zajímavého 🙂 Vyzýváme všechny producenty, kteří dělají podobnou hudbu a chtěli by se k nám přidat, ať nám napíšou nebo pošlou svoje dema na nikawyirecords@gmail.com. Odepisujeme úplně všem, vážíme si každého oslovení.

Čerstvě na vašem labelu vyšlo EP Forest, které jsi vlastně vytvořil Ty pod svým producentským jménem K77. Jak bys toto EP popsal a co bychom jako posluchači měli očekávat?

Já do toho dal spoustu času a energie, chtěl jsem udělat něco, co bude mít fakt dobrý organic feeling, dobrý zvuk, co bych mohl vydat klidně i někde venku. Baví mě hrozně moc prolínat melodicé linky s trochu deep atmosférou, ale vždy skončím nakonec u jednoduchých postupů, lehčích na vstřebání než nějaké větší experimenty. Baví mě, když to na první poslech zarezonuje. Odezvy byly moc příznivé, jsem rád, že jsem pár lidí potěšil.

Je pro vás vedení labelu Nikawyi Records plnohodnotnou pracovní činností nebo spíše koníčkem?

Rozhodně koníčkem, baví nás to hrozně moc, ale tímhle se dnes uživit fakt nedá. I kdyby se to více rozjelo, budeme to stále dělat ve volném čase, jde nám o ten koncept a hudbu. Kdyby někdo chtěl, jsme otevřená komunita, může se k nám přidat a zapojit se do jakýchkoliv aktivit kolem labelu 🙂

Jak vnímáte konkurenci na trhu s ohledem na vaše hudební zaměření? Kdo jsou vaši hlavní konkurenti a jak se snažíte vyniknout?

Koukáme se primárně jak podobné labely fungují venku, to je pro nás největší inspirace. Mně se hrozně líbí třeba Patchouli Deep v Londýně, kam jsem se dostal s jedním remixem. Je to rovněž nový label, dělají super akce pro své producenty a DJs, mají své on-line radio, dělají remix contests, živé streamy a eventy v klubech. Je to rychle rostoucí komunita, kde se všichni vzájemně podporují, radí a učí se vzájemně od sebe. Naše ambice je dostat se někam do povědomí mezi takové ty menší, ale uznávané labely. Konkurence je ale tak obrovská, že to fakt nebude snadné 🙂

Plánujete nějaké akce nebo party v Praze pod záštitou vašeho labelu? Pokud ano, můžete nám o nich říct více?

Honza Květoň pořádá pravidelně noc Organic, kde se svými rezidentními DJs hraje primárně organic a progressive house. Aktuální Organic, v pořadí již s číslem 18, se koná 20.4. v Pekelným baru v Praze na Smíchově. Pokud nestihnete nyní, přijďte se podívat někdy příště 🙂 Chuck taky pořád někde hraje, vychytáte si ho někde na Žižkově, nejlépe ve Vlkovce, poznáte ho podle trička Nikawyi 🙂

Kryštofe, moc Ti děkuji za rozhovor. Pokud budete chtít získat více informací o Kryštofu Sedlákovi a jeho práci, neváhejte navštívit webové stránky labelu Nikawyi Records na www.nikawyi.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *